Join | Contact Us | Print Page | Sign In
2015 Schedule at a Glance
Share |


Schedule at a Glance

Jump to: Thursday, November 5 | Friday, November 6 | Saturday, November 7 | Sunday, November 8


Thursday, November 5, 2015

Click here to view the full daily schedule

8:00 am – 2:30 pm

ASTR Executive Committee Meeting



8.00 am – 2.30 pm

Mentoring Skills and Tools: A Workshop for Mentors of Graduate Researchers



9:00 am – 1:00 pm

ATAP Training Workshop



11:00 am – 5:00 pm

Exhibit Hall Move-In



2:00 pm – 7:00 pm

Registration Desk Open



2:15 pm – 4:15 pm

Working Sessions (1–6)

  1. Animals Perform II: Non-Human Agency and Advocacy in Performance
    Covenors: Jennifer Parker-Starbuck (University of Roehampton) and Kim Marra (University of Iowa)

  2. The Stakes of Digital Scholarship of Theatre and Performance
    Covenors: Darren Gobert (York University) Ellen MacKay (Indiana University), Matthew Rebhorn (James Madison University), and Tamsen Wolff (Princeton University)

  3. Contemporary Theatre and the Communist Hypothesis
    Covenor: Ryan Anthony Hatch (California Polytechnic State University, San Luis Obispo)

  4. Human Rights, Political Action, and Performance in the Americas
    Covenors: Noe Montez (Tufts University) and Katherine Zien (McGill University)

  5. Race between Theatre and Performance
    Covenors: Soyica Diggs Colbert (Georgetown University) and Shane Vogel (Indiana University)

  6. Transnationalism and Performance
    Covenors: Julia Goldstein (CUNY, The Graduate Center) and Ji Hyon (Kayla) Yuh (CUNY, The Graduate Center)



4:30 pm – 6:00 pm

Welcome + Plenary 1: The Stakes of Blackness in U.S. Theatre and Performance
Chair and Respondent: Harvey Young (Northwestern University)



6:15 pm – 7:30 pm

ATAP Plenary
Kate Bredeson (Reed College)
Kevin Jones (August Wilson Red Door Project)
Jerry Tischleder (Risk/Reward)
Lue Douthit (Oregon Shakespeare Festival)
Rebecca Lingfelter (Portland Experimental Theatre Ensemble)
Kaj-Anne Pepper (Independent Drag Performer)
Olga Sanchez Saltveit (Milagro Theatre)
Erin Boberg Doughton (Portland Institute of Contemporary Art)



7:30 pm – 8:30 pm

Presidential Address: "At Your Service"
Heather Nathans (Tufts University)



8:30 pm – 10:00 pm

Opening Night Reception / Exhibit Hall Open



Back to top


Friday, November 6, 2015

Click here to view the full daily schedule

7:30 am – 8:30 am

Welcome Mentor Breakfast



8:00 am – 10:00 am

Continental Breakfast



8:00 am – 5:00 pm

Registration Desk Open



8:00 am – 5:00 pm

Exhibit Hall Open (closed 1:30 pm – 2:30 pm for lunch)



8:30 am – 10:00 am

Plenary 2: Performance Legacies: Debate and Advocacy
Chair: Dorothy Chansky (Texas Tech University)



10:00 am – 10:15 am

Break



10:15 am – 11:45 am

Plenary 3: Show Stoppers: Political Urgencies and Controversial Theatres
Chair: James Harding (University of Maryland)



11:45 am – 1:30 pm

Lunch On Own



12:00 pm – 1:15 pm

Career Sessions (1-8)

  1. Moving into Administration
    Moderators: Liz Mullenix (Dean of College of Creative Arts, Miami University-Ohio) and Ramón H. Rivera-Servera (Northwestern University)

  2. Mentoring Graduate Students for the Job Market
    Moderators: Odai Johnson (University of Washington), Robin Bernstein (Harvard University), and Miriam Haughton (National University of Ireland, Galway)

  3. Writing Effective Book Proposals
    Moderators: LeAnn Fields (Commissioning Editor, University of Michigan Press), Brian Singleton (Series Editor, Contemporary Performance InterActions Palgrave Macmillan; Trinity College Dublin), and Patrick Anderson (Co-Editor "Performance Works" Series, Northwestern University Press; Editorial Board, UC Press; University of California, Irvine)

  4. Cultivating a Productive Relationship with Your Dissertation Committee
    Moderators: Adrienne Macki Braconi (University of Connecticut), Elizabeth W. Son (Northwestern University), and Douglas Jones (Rutgers University)

  5. Preparing an Article for Publication
    Moderators: Gwendolyn Alker (Editor, Theatre Topics; New York University), Dorothy Chansky (Editorm Theatre Annual; Texas Tech University), R. Darren Gobert (Editor, Modern Drama; York University), Ric Knowles (Editor, Theatre Journal; University of Guelph), and Harvey Young (Editor, Theatre Survey; Northwestern University)

  6. "Lone Wolf" / Working between Disciplines
    Moderators: Brian Herrera (Princeton University), Ju Yon Kim (Harvard University), and Kathleen Gough (University of Vermont)

  7. Negotiating Research and Teaching Demands
    Moderators: Oona Kersey Hatton (San Jose State University) and Kyna Hamill (Boston University)

  8. Work-Life Balance
    Moderators: E.J. Westlake (University of Michigan), Keith Byron Kirk (University of Houston), and Beth Osborne (Florida State University)



1:30 pm – 3:00 pm

Plenary 4: Activist Theatres: Specters, Spectators, and Spectacles
Chair: Jean Graham-Jones (CUNY, The Graduate Center)



1:30 pm – 3:00 p.m

Theatre Library Association Tour
128 NW 11th Ave, Portland, OR 97209



3:00 pm – 3:15 pm

Break



3:15 pm – 5:15 pm

Working Sessions 2 (7–12)

  1. Circuits of Abuse: The Politics of Human Trafficking
    Covenors: Debra A. Castillo (Cornell University), Jimmy Noriega (College of Wooster), and Analola Santana (Dartmouth College)

  2. Collaboration, Evaluation, and Access in Digital Theatre Scholarship
    Covenors: Amy E. Hughes (CUNY, Brooklyn College), Doug Reside (New York Public Library for the Performing Arts), and Sarah Bay-Cheng (Bowdoin College)

  3. Reclaiming the "F" Word: Historical and Contemporary Feminist Performance as Theatrical Activism
    Covenors: Victoria P. Lantz (Sam Houston State University) and Angela Sweigart-Gallagher (Northeastern Illinois University)

  4. Replotting the Politics of Performance
    Covenors: Christian DuComb (Colgate University), Christine Mok (University of Cincinnati), and Emily Sahakian (University of Georgia)

  5. Theorizing from the South: Contemporary Theatre and Criticism in Latin America
    Covenors: Cláudia Tatinge Nascimento (Wesleyan University) and Patricia Ybarra (Brown University)

  6. What Is Worth Fighting for? Debating the Stakes Within Theatres of War
    Covenors: Jenna L. Kubly (Independent Scholar) and Elizabeth Reitz Mullenix (Miami University)



5:15 pm – 6:45 p.m

Curated Panels (1–6)

  1. Theatre History and the Stakes of Big Data
    Chair: Derek Miller (Harvard University)

  2. Theatre / Performance Historiography: The Politics of Time, Space, and Matter
    Chair: Michal Kobialka (University of Minnesota)

  3. Urgent Interdisciplinarity: High Stakes in Theatre Studies and the Cognitive Sciences
    Chair: Rhonda Blair (Southern Methodist University)

  4. Brave Neo World: Perspectives from the Global South
    Chair: Catherine Cole (University of California, Berkeley)

  5. High Stakes Performances of Identity in France, Canada, and Turkey
    Chair: Virginie Magnat (University of British Columbia)

  6. Mapping Urban Urgencies: Street Dance Activism, Other-than-Human Embodiment, and Choreographing Emergency in Los Angeles, Salvador, and Tel Aviv
    Chair: Mika Lior (University of California, Los Angeles)



8:00 pm – 9:30 pm

Graduate Student Caucus Meeting



9:30 pm – 10:30 pm

President's Reception for Emerging Scholars



Back to top


Saturday, November 7, 2015

Click here to view the full daily schedule

8:00 am – 10:00 am

Continental Breakfast



8:00 am – 5:00 pm

Registration Desk Open



8:00 am – 5:00 pm

Exhibit Hall Open (closed 12:00 pm – 2:00 pm for lunch)



8:30 am – 10:00 am

Theatre Library Association Plenary: Adventures in the Archives
Chairs: Noreen C. Barnes (Virginia Commonwealth University) and Matt DiCintio (Tufts University)



10:00 am – 10:15 am

Break



10:15 am – 11:45 am

Plenary 5: Theatre History: Politics and Conceptual Frames
Chair: Joshua Chambers-Letson (Northwestern University)



12:00 pm – 2:00 pm

Awards Luncheon & Annual Meeting



2:00 pm – 3:15 pm

NEH Collaboration Discussion

At the 2015 ATHE conference, ASTR and ATHE colleagues met to discuss a potential NEH collaboration. We invite interested members to join us for a follow-up to that conversation and to learn more about our proposed project for 2017.



2:30 pm – 4:30 p.m

Working Sessions 3 (13–18)

  1. Debating the Steaks: Food, Sustainability, and the Question of Performance
    Covenors: Joshua Abrams (University of Roehampton) and Kristin Hunt (Arizona State University)

  2. Feminist vs. F-E-M-I-N-I-S-T: Postfeminism, Neoliberalism, and Performances of Female Sexuality
    Covenors: Jessica Berson (Yale University), Kirsten Pullen (Texas A&M University), and Kaitlyn Regehr (Kings College)

  3. "For the Benefit of": The Stakes of Theatrical Benefits as Social Activism
    Covenors: Michelle Granshaw (University of Pittsburgh) and Lezlie Cross (University of Nevada, Las Vegas)

  4. Mobilizing Effective Scholarship and Performance Today: Advocacy and Activism in Indigenous Research and Performance in the Americas
    Covenors: Adron Farris (University of Georgia) and Heidi L. Nees (California Polytechnic State University, San Luis Obispo)

  5. Performance Studies in / from the Global South
    Covenors: Laura Edmondson (Dartmouth College), Kellen Hoxworth (Stanford University), and Jisha Menon (Stanford University)

  6. Beyond the Postdramatic? The Stakes of Contemporary Performance
    Covenors: Shane Boyle (Queen Mary, University of London), Matthew Cornish (Ohio University), and Brandon Woolf (Freie Universitӓt)



3:30 pm

GSC Coffee / Tea Break



4:30 pm – 4:45 pm

Break



4:45 pm – 6:45 pm

State of the Profession Plenary: What Stakes? What Futures?
Chair: Janelle Reinelt (University of Warwick)



7:00 pm – 8:30 pm

Theatre Survey Reception



7:30 pm – 9:00 pm

Screening of Early Theatrical Films
Chairs: Ned Thanhouser (The Thanhouser Studio) and David Mayer (University of Manchester)



Back to top


Sunday, November 8, 2015

Click here to view the full daily schedule

7:30 am – 9:30 am

Continental Breakfast



8:00 am – 9:15 am

Career Sessions (9–14)

  1. Transitioning from Associate to Full Professor
    Moderators: Henry Bial (University of Kansas) and Lisa Merrill (Hofstra University)

  2. Recruiting Diverse Graduate Students
    Moderators: Esther Kim Lee (University of Maryland) and Debra Castillo (Cornell University)

  3. Surviving the Dissertation
    Moderators: Christine Mok (University of Cincinnati), Jimmy Noriega (College of Wooster), and Brian Herrera (Princeton University)

  4. Getting an Interview: CVs, Letters, and Networking
    Moderators: Noe Montez (Tufts University), Kirsten Pullen (Texas A&M University), Sara Freeman (University of Puget Sound), and Patrick McKelvey (Brown University)

  5. Best Practices at Small Liberal Arts Colleges
    Moderators: Kate Bredeson (Reed College), Todd Coulter (Colby College), and Catherine Ming T'ien Duffly (Reed College)

  6. Writing Effective Grants
    Moderators: Soyica Colbert (Georgetown University) and Ana Elena Puga (Ohio State University)



8:00 am – 11:00 am

Registration Desk Open



8:00 am – 11:00 am

Working Sessions 4 (19-24)

  1. Theatrical Labor and the (Perilous) Politics of Work in Academia
    Covenors: Chase Bringardner (Auburn University), Christin Essin (Vanderbilt University), Sam O'Connell (Worcester State University), and Ann Folino White (Michigan State University)

  2. Ecology and / of / in Performance
    Covenors: Karen O'Brien (University of North Carolina, Chapel Hill) and Lisa Woynarski (Royal Central School of Speech & Drama, University of London)

  3. Sustainable Tools for Precarious Subjects: Performance Actions and Human Rights
    Covenors: Natalie Alvarez (Brock University) and Keren Zaiontz (Queen's University)

  4. The Shakespearean Performance Research Group
    Covenors: Catherine Burriss (California State University, Channel Islands), Franklin J. Hildy (University of Maryland, College Park), Robert Ormsby (Memorial University of Newfoundland), Don Weingust (Center for Shakespeare Studies, Southern Utah University / Utah Shakespeare Festival), and W. B. Worthen (Barnard College, Columbia University)

  5. Theatre, Politics, Public Spheres
    Covenors: Martin Harries (University of California, Irvine) and Nicholas Ridout (Queen Mary, University of London)

  6. Traumatic Structures Working Group: Cultural Trauma—High Stakes Performance and Research
    Covenors: Mary Karen Dahl (Florida State University) and Deborah Kochman (Florida State University)



11:00 am

Conference Ends



Back to top


© 2018 | American Society for Theatre Research (ASTR)

All rights reserved.

1000 Westgate Drive, Suite. 252 | St. Paul, MN 55114 | Phone: 651.288.3429 | Fax: 651.290.2266 | Email: info@astr.org